Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Atrakcje turystyczne

Już od czasów Tytusa Chałubińskiego (czyli od końca XIX wieku) Zakopane przestało być postrzegane tylko i wyłącznie jako miejsce nadające się do hodowli bydła i uprawy pól. Zaczęto bowiem dostrzegać niesamowite bogactwo tego regionu, jakim była różnorodna roślinność, charakterystyczne tylko dla tego regionu zwierzęta, ale przede wszystkim niesamowicie piękne krajobrazy, które tak zachwycały przyjeżdżających w ten rejon podróżników.

Po przyznaniu Zakopanemu statusu kurortu napływ turystów w rejony Podhala znacznie się zwiększył. Obecnie to nie osoby cierpiące na niewydolność płuc przyjeżdżają do Kotliny Zakopiańskiej, ale przede wszystkim turyści, którzy kochają wędrówki po górach oraz zimowe szaleństwo. To właśnie trudne warunki klimatyczne (srogie i długie zimy) oraz odpowiednie ukształtowanie terenu sprawiły, że Zakopane zyskało miano Zimowej Stolicy Polski.  

Duża ilość różnorodnych szlaków zjazdowych, nowoczesne i działające praktycznie przez całą dobę wyciągi narciarskie oraz klimatyczne pensjonaty ulokowane przy stokach górskich i w malowniczych dolinach, profesjonalnie obsługujące klientów, jak również możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego oraz nauki zjeżdżania na nim sprawiły, że Zakopane stało się Mekką narciarzy, snowboardzistów i wszelkiego rodzaju pasjonatów sportów zimowych.  

Sieć wyciągów narciarskich to jednak nie wszystko. Miasto tak naprawdę ma przygotowanych wiele atrakcji, które mają zachęcić turystów do powracania w te rejony. Tak naprawdę za każdym razem kiedy się przyjeżdża do Zakopanego to odkrywa się to miasto na nowo. Za pierwszą wizytą Zakopane objawia nam się jako zimowe centrum sportu, innym razem jako przystań spokojna - miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta, pochodzić po górach, spłynąć w dół koryta Dunajca, z kolei przy następnej wizycie Zakopane przedstawia się nam jako centrum kulturalne Podhala. 

W centrum miasta mamy w końcu nagromadzone restauracje serwujące lokalne przysmaki (nie tylko oscypki czy nitki z sera owczego, ale przede wszystkim miejscowe dania), w restauracjach i pubach oprócz samego jedzenia mamy również możliwość posłuchania miejscowych kapel góralskich (które również są wizytówką tego regionu), jak i podziwiania podhalańskich dzieł wykonanych w drewnie (praktycznie każda restauracja czerpie bowiem garściami ze sztuki regionu). Zakopane nie jest zatem jednowymiarowe. Jest miejscem, w którym jeżeli było się raz, to na pewno się do niego powróci.