Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy to masyw górski rozciągający się wzdłuż głównego grzbietu Tatr Zachodnich, przez który prowadzą jedne z najpopularniejszych szlaków tego regionu.

Czerwone Wierchy to tak naprawdę cztery góry, których wysokość przekracza ponad 2 tyś. metrów. Najbardziej na zachód wysuniętym szczytem jest Ciemniak (2096 m n.p.m.). Prowadzą przez niego dwa szlaki: zielony – prowadzący przez Twardy Grzbiet, Czerwony Żleb i Dolinę Tomanową oraz czerowny – rozpoczynający się z Wyżniej Kiry Miętusiej. Drugim w kolejności szczytem, oddalonym na wschód od Ciemniaka jest Krzesanica (2122 m n.p.m.).

Krzesanica to najwyższy szczyt z masywu Czerwonych Wierchów. Prowadzi przez nią szlak czerwony, który przebiega grzbietem pasma i prowadzi na Kasprowy Wierch i Świnicę. Szlak jest niesamowicie piękny i malowniczy, prowadzi jednak nad stromymi urwiskami dlatego podczas marszu należy zachować szczególną ostrożność.

Na wschód od Krzesanica znajduje się szczyt Małołączniak (2096 m n.p.m.). Przebiega przez niego szlak czerwony, którym zmierzamy idąc właśnie z Krzesanicy. Można się na ten szczyt dostać również szlakiem niebieskim, który schodzi do wylotu Doliny Małej Łąki.

Ostatni z Czterech Wierchów to szczyt o wdzięcznej nazwie Kopa Kondracka – jest to najniższy szczyt z całego masywu. Podobnie jak przez poprzednie przebiega nim czerwony szlak, który prowadzi bezpośrednio na Kasprowy Wierch. Obecnie cały masyw należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kiedyś jednak na każdej z gór aż po sam szczyt były wypasane owce.

Nadmierna eksploracja tych terenów przez miejscowych górali (erozja ziemi spowodowana nadmiernym wypasem, wycinka kosodrzewiny) doprowadziły znaczną część terenu Czerwonych Wierchów do degradacji. Po objęciu ich opieką przez Park degradację udało się zmniejszyć – co z naturalnych względów przeniosło się na polepszenie wartości krajobrazowych tych terenów.