Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Giewont

Giewont jest jednym z najwyższych szczytów Tatr Zachodnich, którego masyw w całości znajduje się w Polsce. Jest zarazem jedną z największych atrakcji Zakopanego i jego wizytówką.

Giewont posiada 1894 m wysokości i jest długi na prawie 2,7 km. Na szczyt prowadzą trzy bardzo popularne szlaki turystyczne. Niebieski, który rozpoczyna się w Kuźnicach i prowadzi przez Kalatówkę, Dolinę Kondratową i przez Kondracką Przełęcz. Idzie się nim przez około 3 godziny. Po drodzę mija się schronisko PTTK na Hali Kondratowej, w którym można zjeść ciepły posiłek i trochę odpocząć – zejście z góry zajmuje ponad 2 godziny, zatem dla niektórych turystów krótki wypoczynek jest wręcz konieczny. Na szczyt wchodzi się pojedynczo. Trasa od Wyżni Kondrackiej Przełęczy jest zabezpieczona łańcuchami.

Drugi, równie popularny, szlak żółty rozpoczyna się w osiedlu Gronik (w miejscowości Kościelisko) i wiedzie przez Dolinę Małej Łąki, następnie na Kondracką Przełęcz i tam łączy się z podanym wyżej szlakiem niebieskim. Aby dostać się na Kondracką Przełęcz trzeba poświęcić 3 godziny, z tamtąd na szczyt jest już 30 min.

Ostatni, najtrudniejszy szlak czerwony, rozpoczyna się w Dolinie Strążyńskiej, prowadzi następnie przez Polanę Strążyską i Przełęcz na Grzybowcu, potem idzie się Wyżnią Kondracką Przełęczą, na której szlak czerwony łączy się z niebieskim. Z Wyżni na szczyt idzie się 15 minut.

Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć jak wyglądają kolejki w górach to wystarczy, że wyjedzie do Zakopanego w sezonie letnim i wybierze się którymś z podanych szlaków zdobywać szczyt. Z racji tego, że trasy prowadzące na masyw są jednymi z najpopularniejszych na całym Podhalu bardzo często zdarza się, że turyści aby wejść na szczyt Giewontu muszą odczekać aż zejdzie z niego poprzednia grupa, która udała się na wycieczkę nieco wcześniej.