Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Morskie Oko

Morskie Oko to największe i najwyżej położone jezioro w Tatrach. Stanowi też jedną z największych atrakcji Zakopanego.

Morskie Oko to największe jezioro jakie znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma powierzchnię prawie 35 ha, długość dochodzącą do 862 m, szerokość na prawie 568 m i znaczną głębokość, która w najgłębszym miejscu sięga ponad 50 m! Woda w jeziorze jest mętna, a widoczność sięga maksymalnie 14 m. Natomiast usytuowanie jeziora oraz jego położenie na wysokości 1395 m n.p.m. sprawia, że co roku aby je zobaczyć przybywają do Zakopanego masy turystów.

Walory turystyczne tego miejsca zostały odkryte już na początku XIX wieku. W roku 1836 powstało przy nim pierwsze schronisko, które przyjmowało zmęczonych podróżą turystów. Niestety budynek spłonął w tajemniczych okolicznościach w roku 1865. Nie oznaczało to wcale, że szlaki turystyczne przestały być uczęszczane. Wręcz przeciwnie! Zainteresowanie regionem Zakopanego i Podhalem wzrastało z roku na rok. Może to właśnie jakiś turysta, który rzucił niedopałek niedaleko drewnianych ścian budynku sprawił, że w roku 1898 spłonęło nad jeziorem drugie schronisko (przetrwało zaledwie 24 lata).

Ten incydent również nie wpłynął na zalew turystów, który zwiększał się z roku na rok. Początkowo, kiedy rejon Zakopanego stanowił miejsce sanatoryjno-kurortowe zjeżdżali się do niego ludzie cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego, z czasem szlak na Morskie Oko stał się jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych tras przez wszystkich turystów, którzy do Zakopanego przyjeżdżali.

Nad jezioro można się dostać popularną drogą Oswalda Balzera, która powstała w roku 1902 i została nazwana na cześć znanego profesora prawa z tego regionu. Droga biegnie przez Jaszczurówkę, następnie prowadzi przez Toporową Cyrhlę, Brzezin, Zazadnią, Wierchporoniec, Dolinę Białki, następnie idzie przez Łysą Polanę, Wodogrzmoty Mickiewicza a stamtąd już wprost do Morskiego Oka.