Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Rys historyczny
Jeżeli wierzyć legendom to historię Zakopanego możemy liczyć od roku 1578 – wtedy to bowiem miasto uzyskało pierwszy przywilej osadniczy. Niestety w tą informację możemy tylko wierzyć ponieważ oryginał dokumentu zaginął.

Nikt tak naprawdę nie wie co się stało z oryginałem dokumentu podpisanego przez ówczesnego króla Stefana Batorego, który tworzył z grupki kilku domostw osadę. Natomiast nie da się ukryć, że to faktycznie w tym okresie pasterze, którzy wyprowadzali owce w te rejony uznali, że pod Gubałówką można się osiedlić i spokojnie wykarmić całą rodzinę.

Osada na początku nie była liczna, znajdowało się w niej tylko kilka domostw. Jak podają roczniki w roku 1676 liczba mieszkańców nie przekraczała 43 osoby. Po stu latach region był zatem ciągle słabo zaludniony pomimo, że w 1670 roku znowu uzyskał kolejny przywilej osadniczy, tym razem nadany przez króla Michała Wiśniowieckiego. Dopiero tak naprawdę w okresie zaborów nastąpiła „rewolucja” w tym regionie, która sprawiła, że pod koniec XIX wieku miasto zaczęło się przekształcać w okręg turystyczny.  

To właśnie w drugiej połowie XIX wieku miasto zaczęło zyskiwać coraz większą popularność wśród turystów. Jednym z popularyzatorów tego regionu był Tytus Chałubiński - lekarz i patolog, a zarazem wielki miłośnik przyrody. Był on jednym z współzałożycieli Towarzystwa Tatrzańskiego. Jako pierwszy zainteresował się również badaniem przyrody tego regionu. Był prekursorem klimatolecznictwa, dzięki niemu Zakopane zyskało status kurortu, w którym wspomagano leczenie chorób płucnych.
 
Drugim wielkim popularyzatorem tego regionu był hrabia Władysław Zamoyski, który wykupił dużą część Tatr łącznie z Zakopanem, pod koniec XIX wieku. Postać Władysława Zamoyskiego odegrała niezaprzeczalnie najważniejszą rolę w powstaniu na tych terenach parku narodowego – hrabia był bowiem znanym podróżnikiem i miłośnikiem przyrody, jednocześnie zakochanym w Tatrach. To właśnie dzięki niemu w Zakopanem zachowała się naturalna roślinności rejonów górskich, co z upływem lat wpłynęło na przyjazdy turystów w te rejony.