Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Zakopane - Kościoły
Nie można mówić o kulturze Podhala nie wspominać o jakże charakterystycznych dla tego regionu budowlach jakimi są kościoły wkomponowane w miejscowy krajobraz.

Religijność Górali jest powszechnie znana. Oni swoją wciąż niesłabnącą wiarę tłumaczą tym, że „z gór jest jakby bliżej do Boga". Rejon Tatr ukochał również Papież Jan Paweł II, który jeszcze jako młody chłopak wędrował po tatrzańskich szlakach, a jako głowa Kościoła Katolickiego przyjechał na pielgrzymkę do Zakopanego. Innym wielkim propagatorem tego regionu był filozof i myślicie ks. Józef Tischner - autor „Filozofii po góralsku". Zarówno Papież jak i ks. Józef pokazali, że wiara ma dla Podhalan ogromne znaczenie. Widać to również w miejscowych kościołach.

Na skrzyżowaniu ul. Kościeliskiej z ul. Kasprusią znajduje się najstarszy kościół drewniany w Zakopanem, który wraz z Cmentarzem Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz kapliczką rodziny Gąsieniców tworzy kompleks sakralny, który znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Jest to miejsce obowiązkowe do zobaczenia dla każdego turysty, który chce się zapoznać z kulturą Podhala. 

Bardzo charakterystycznym obiektem jest również neogotycki Kościół Św. Rodziny na Krupówkach. Jego wieża o charakterystycznym zielonym kolorze jest punktem orientacyjnym dla turystów, którzy pierwszy raz przyjechali do Zakopanego. W kościele znajdują się rzeźby i obrazy wykonane przez miejscowych artystów. Sam obiekt powstał natomiast pod koniec XIX wieku. 

 Obowiązkowo każdy wielbiciel sztuki sakralnej powinien odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Sanktuarium powstało w miejscu ukazania się Najświętszej Marii Panny 14 letniej pasterce Marysi Murzańskiej. Kościół powstał na pamiątkę tego wydarzenia i również stanowi perłę architektury Podhala.