Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Zakopane - muzea
Zakopane to kolebka kultury i sztuki podhalańskiej. Górale zamieszkujący te rejony dbają o to, aby tradycja przekazywana od wieków z dziada pradziada nie zaginęła, ale pozostała w pamięci nowych pokoleń. Stąd w samym Zakopanem jak i w gminach sąsiednich znajduje się wiele miejsc, których celem jest ukazanie turystom kultury i zwyczajów tego malowniczego regionu.

W stolicy Tatr znajdują się cztery muzea, o których warto wspomnieć. Na pierwszym miejscu należy wymienić Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Muzeum powstało w roku 1888 i jest uznawane za jedno z najstarszych w Polsce. Prezentowane są w nim dzieła mistrzów rękodzielnictwa z regionu Podhala czyli rzeźby i obrazy, które przedstawiają albo sceny religijne, albo sceny z życia miejscowej ludności.

 W budynku znajduje się również kolekcja wypchanych zwierząt, które żyją w tym rejonie. Jeżeli ktoś chciałby się zapoznać z kulturą podhalańską to Muzeum Tatrzańskie jest pierwszym przystankiem!

Drugim bardzo ciekawym miejscem jest znajdująca się przy ul. Kościeliska 18 willa „Koliba". Jest to obiekt o tyle ciekawi, że sam w sobie jest dziełem sztuki. Jest to bowiem pierwszy budynek wzniesiony w stylu zakopiańskich. Został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza i obecnie znajduje się w nim muzeum poświęcone twórczości tego wielkiego artysty, który tak kochał Tatry.

W Zakopanem ostatnie lata swojego życia spędził wybitny polski kompozytor Karol Szymanowski. W domu, w którym przebywał znajdującym się przy ul. Kasprusie 19 powstało muzeum, które opiewa życie wielkiego kompozytora. Muzeum jest również kolejnym przykładem na to jak Tatry przyciągały wielkich artystów oraz jaki miały wpływ na ich twórczość.

Podobnym „budynkiem-pamiątką" jest muzeum Kornela Makuszyńskiego. Obiekt jest niezwykle interesujący nie tylko dlatego, że znajdują się w nim pamiątki i dokumenty po artyście, ale również dlatego, że można w nim zobaczyć galerię obrazów i dzieł innych „wybitnych": ot chociażby wspomnianego już Stanisława Wyspiańskiego, ale także Władysława Skoczylasa czy Zofii Stryjeńskiej.

Można zatem powiedzieć, że Zakopane to nie tylko zimowa stolica Polski. Jest to również stolica polskiej kultury i sztuki góralskiej!