Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Zakopane - roślinność Tatrzańskiego Parku Narodowego
Tatry są idealnym przykładem występowania roślinności wysokogórskiej i jakże charakterystycznych dla rejonu wysokich gór pięter roślinnych. Owy klimat sprawił, że udając się na wycieczkę do Zakopanego możemy spotkać rośliny charakterystyczne tylko dla tego regionu.

Rozpoczynając naszą wędrówkę po zakopiańskich szlakach przechodzimy przez najniższe piętro roślinne - jest to tzw. regiel dolny. W tym paśmie możemy już zauważyć przewagę drzew iglastych nad liściastymi, dalej są to jednak lasy mieszane. Można zatem zauważyć zarówno rosnące świerki i jodły, ale także buki i jawory. Dopiero jak wzniesiemy się kilkaset metrów wyżej las mieszany zmienia się całkowicie w iglaste bory. Jest to tzw. regiel górny. W tym paśmie rosną głównie świerki ponieważ jest to gatunek iglaków przystosowany do niższych temperatur panujących na tych wysokościach oraz do nierówności terenu i zmniejszonej ilości substancji odżywczych.

Nad reglem górnym (powyżej 1550 m) bór świerkowy przechodzi w pasma krzewów i łąk. To tutaj występują ogromne połacie traw - czyli hale, na których górale wypasali swoje owce. Z roślin można tutaj zaobserwować zarówno kosodrzewinę jak i wiele gatunków goryczek. Tutaj też rosną charakterystyczne dla tego regionu kwiaty: krokusy, sasanki, szarotki. Powyżej 1800 m hale zamieniają się w turnie.  

Tutaj panują już naprawdę srogie warunki klimatyczne, które tylko odpowiednio przystosowane rośliny mogą przetrwać. Najbardziej charakterystyczne rośliny tej strefy to lepnica bezłodygowa oraz skalnica tatrzańska. Powyżej turni mamy już tylko strome szczyty skalne porośnięte mchami i porostami.

W tych trudnych warunkach o dziwo można spotkać zwierzęta, którym niewielka ilość roślinności wystarczy do życia. Mowa tutaj właśnie o symbolu Tatr czyli o kozicach tatrzańskich. Nie dość, że bez problemu odnajdują jedzenie wśród skał to jeszcze fenomenalnie poruszają się po stromym terenie.