Odkryj Zakopane
Odkryj Zakopane
Reklama
Wypocznij i odpręż się w SPA. Zobacz najlepsze pakiety spa Wybieraj i rezerwuj już dziś!
Informacje
Co zwiedzić?
Polecane
Zakopane - zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego
Tatrzański Park Narodowy jest zamieszkany przez endemity - czyli rośliny i zwierzęta charakterystyczne tylko i wyłącznie dla tego regionu. Dlatego też Tatry są miejscem unikalnym a sam park został wpisany w 1993 roku na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Bogactwo roślinne tego regionu zostało opisane w osobnym artykule, dlatego w tym przyjrzymy się głównie królestwu zwierząt jakie rozwinęło się w tatrach. Trudne warunki klimatyczne sprawiły, że zwierzęta musiały się przystosować do życia w wysokich pasmach górskich. Podobnie jak z roślinnością, która podzieliła się na pasma występowania różnych gatunków, tak samo różne zwierzęta możemy spotkać na różnych wysokościach szlaku.

 W niższych partiach roślinnych (lasach mieszanych i iglastych) spotkać można jelenie, sarny i łasice oraz drapieżniki takie jak rysie czy niedźwiedzie brunatne. Te ostatnie są w Polsce pod całkowitą ochroną. Kłusownictwo sprawiło bowiem, że zarówno gatunki rysiów jak i niedźwiedzi praktycznie zostały wybite. Na terenie parku można obecnie spotkać zaledwie kilkadziesiąt sztuk. Zabicie niedźwiedzia brunatnego podlega już nie tylko każe grzywny, ale więzienia. 

Na wyższych partiach górskich można zauważyć żyjące w wydrążonych w skałach tunelach świstaki. Są to również gatunki chronione. Swego czasu były bowiem zabijane masowo ponieważ miejscowa ludność wierzyła, że tłuszcz świstaka jest dobrym lekarstwem na różne dolegliwości. Drugim zwierzęciem, które przystosowało się do życia na dużych wysokościach jest symbol parku, czyli kozica górska.

 W Tatrach wykształcił się podgatunek kozicy górskiej, która występuje tylko na terenie parku, przez co zyskała przydomek kozicy tatrzańskiej. Jeżeli chodzi o ptactwo to w Tatrzańskim Parku można spotkać drapieżnego orła przedniego oraz pomurnika. Ten ostatni to niewielki ptak z rodziny kowalikowatych, którego charakterystyczną cechą jest czerwone upierzenie na skrzydłach. W Polsce występuje tylko w Tatrach.